Efektywny trening koni wyczynowych

Jak poprawić i kontrolować wydolność konia wykorzystując wskaźniki fizjologiczne

Efektywny trening koni wyczynowych

Jak poprawić i kontrolować wydolność konia wykorzystując wskaźniki fizjologiczne

Kontakt

Począwszy od połowy XX wieku obserwujemy bardzo intensywny wzrost badań naukowych w zakresie fizjologii wysiłku. Poza zainteresowaniami czysto naukowymi motywacja była finansowa – lepsze wyniki to miejsce w czołówce i udział w nagrodach dla najlepszych lub po prostu zwycięstwo i nagroda główna.

Pierwsze prace naukowe z zakresu fizjologii wysiłku koni były robione na koniach wyścigowych bo tam lepsze wyniki wyścigowe konia natychmiast miały przełożenie na wygrane sumy. W ramach wyścigów konnych zajmowano się przede wszystkim końmi uczestniczącymi w gonitwach płaskich jak i gonitwami kłusaków.
Obecnie, w krajach gdzie jeździectwo należy do popularnych sportów, w treningu koni wyczynowych wykorzystuje się zarówno elementy z teorii sportu jak i praktycznie monitoruje się szereg wskaźników fizjologicznych trenowanych koni .
Z moich wieloletnich doświadczeń badania koni, zarówno w treningu wyścigowym jak i sportowym, mogę stwierdzić, ze w Polsce wspomaganie się metodami naukowymi w treningu koni jest generalnie mało popularne a wielu trenerów, z powodu braku podstawowej wiedzy w tym zakresie, neguje jej przydatność.

Od wielu lat zajmuję się zagadnieniami związanymi z fizjologią wysiłku i treningiem koni. Jestem autorką trzech książek „Vademecum rajdowca”, „Badania laboratoryjne w treningu koni” oraz „Konne rajdy długodystansowe”. Książki o rajdach były pierwszymi polskimi książkami o tej dyscyplinie. Przez 11 lat byłam przewodniczącą Komisji Konnych Rajdów Długodystansowych Polskiego Związku Jeździeckiego. Byłam także sędzią międzynarodowym w dyscyplinie rajdów.

Będąc kierownikiem Pracowni Fizjologii Stosowanej Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii zajmowałam się badaniem i oceną wydolności żołnierzy Sił Zbrojnych RP

Celem planowanego przeze mnie bloga jest zaprezentowanie podstawowych możliwości wykorzystania naukowych metod wspomagania treningu, kontroli jego skuteczności i równocześnie zapobiegania kontuzjom trenowanego konia.

Cieszy mnie zainteresowanie proponowaną przeze mnie tematyką.

Jeżeli masz do mnie jakieś pytanie lub propozycję biznesową to napisz na maila eszarska@gmail.com

Przewiń na górę