Efektywny trening koni wyczynowych

Jak poprawić i kontrolować wydolność konia wykorzystując wskaźniki fizjologiczne

Efektywny trening koni wyczynowych

Jak poprawić i kontrolować wydolność konia wykorzystując wskaźniki fizjologiczne

Equimo – monitor pracy serca

Firma Equimo jest firmą czeską i nie ma tak długiej tradycji jak Polar ale uważam, że jest to sprzęt warty uwagi.

Dzisiaj weszłam na stronę internetową www.equimo.com i z przyjemnością zobaczyłam bardzo dobrze przygotowaną stronę w języku polskim. Krótką charakterystykę tego sprzętu podałam w swoim wcześniejszym wpisie

Ze względu na to, że aktualnie w Polsce niewiele osób dysponuje tym typem monitora pracy serca, to przedstawiam tutaj kilka praktycznych informacji dotyczących jego użytkowania.

Praktyczne wykorzystanie Equimo

Instalacja aplikacji

Przed rozpoczęciem używania tracker ładujemy podobnie jak komórkę.

W komórce instalujemy bezpłatną aplikację na Androida lub Iphone’a

W aplikacji wpisujemy wymagane dane konia  oraz niezbędne jest zrobienie pomiarów jego długości, obwodu oraz długości kończyny przedniej do łokcia.

Po wpisaniu obwodu i długości automatycznie wyliczany jest ciężar konia który później program wykorzystuje do wyliczenia wydatku energetycznego podczas wysiłku.

Dane dotyczące żywienia nie są niezbędne.

Po wpisaniu i zapamiętaniu danych konia już więcej nie musimy powtarzać tej operacji.

Naładowany tracker parujemy ze swoją komórką przez bluetooth. Wszystkie trackery są no name. W momencie nawiązania kontaktu komórki z trackerem  napis no name w komórce można zastąpić np swoim imieniem aby zindywidualizować tracker.

Teraz pozostaje włożenie trackera do plastikowej obudowy z klipsem ( takie dwa są w czarnym pudełku z trackerem) i producent sugeruje wczepienie tego w czaprak. Ja osobiście mam tutaj wątpliwość bo na jeździe próbnej nie trzymał się najlepiej i dlatego lepiej przywiązać to urządzenie albo do ucha na czapraku albo do siodła.

Na stojącym koniu uruchamiamy w komórce opcję start i ruszamy.

Kończąc jazdę, też na stojącym koniu, wciskamy stop w aplikacji.

Producent sprzętu zdecydowanie odradza trzymanie trackera w kieszeni podczas treningu bo wtedy nie podąża za ruchem konia a jeźdźca i zapis nie będzie prawidłowy.

Kontrola tętna

Jeżeli chcemy dodatkowo kontrolować zmiany wartości tętna konia to stosujemy ten sam tracker ale wkładamy go do drugiej obudowy połączonej kablami z dwoma elektrodami.

Zaczynamy od przymocowania trackera do czapraka z przodu siodła lub do siodła. Prawa elektroda jest na krótszym kabelku a lewa na dłuższym. Przed pierwszym użyciem odlepiamy z elektrod papierki.

Aby była dobra transmisja danych to na powierzchnię elektrody, która będzie przylegała do konia,  dajemy żel do USG. Żel można kupić na Allegro lub w sklepach ze sprzętem medycznym. Cena jest niewielka bo ok 5 zł za 0,5 l. Zamiast żelu można zmoczyć sierść konia pod elektrodą ale w gorące dni wysycha i nie ma przewodzenia czyli brak zapisu.

 Elektrodę na dłuższym kabelku  (lewą) mocujemy pod popręgiem za lewym łokciem konia. Dyndający kabelek upychamy pod poduszką siodła, tak aby nie przeszkadzał podczas jazdy. Drugą elektrodę lokujemy pod siodłem na prawej stronie grzbietu konia.

Wybieramy właściwego konia z naszej listy w komórce i po sprawdzeniu czy jest połączenie trackera z komórką możemy uruchomić zapis. Po treningu warto  opłukać elektrody ciepłą wodą.

W przypadku gdy wartość tętna podczas treningu limituje jego realizację to zamiast wyciągać z kieszeni komórkę wygodniej jest rzucić okiem na zegarek

Które zegarki są kompatybilne z programem i co trzeba zrobić, aby zaczęły wyświetlać tętno konia oraz prędkość jazdy?

Kompatybilne zegarki to Apple Watch (wszystkie generacje) oraz większość modeli GARMIN. Należy jedynie uważać na zegarki, które mają inny typ wyświetlacza – mam na myśli modele Instinct i Descent. Te modele mają podwójny wyświetlacz, przez co nie można na nich zainstalować aplikacji Equimo.


Co trzeba zrobić, aby zegarek działał z programem?

wystarczy wejść do App Store (dla Apple) lub Connect IQ (dla Garmin), a następnie zainstalować aplikację na zegarku. Jeśli któryś z użytkowników odkryje, że jego model GARMIN (poza wspomnianymi wyjątkami) nie jest obsługiwany, wystarczy napisać do firmy Equimo – dodadzą wsparcie dla  zegarka.

Aplikacja w telefonie automatycznie synchronizuje dane i przesyła je na zegarek.

Jak można przenieść zapis z telefonu do komputera, aby wyświetlić wszystkie istotne szczegóły?


Na stronie www.equimo.com w prawym górnym rogu znajduje się przycisk „My Equimo”. Po kliknięciu otworzy się wersja webowa aplikacji, do której można zalogować się tak samo, jak do aplikacji mobilnej – używając tych samych danych logowania. Dzięki temu użytkownik ma dostęp do swojego konta z taką samą funkcjonalnością jak w aplikacji, ale w bardziej szczegółowej formie.

parametry treningu można jednocześnie śledzić na zegarku i mieć zapis w telefonie

Jak przesłać zapis treningu na inny telefon?


Nie można przenieść pojedynczego zapisu treningowego bezpośrednio z aplikacji do aplikacji. Użytkownik może udostępnić innemu użytkownikowi konkretnego konia wraz ze wszystkimi jego wcześniejszymi i przyszłymi treningami.

  • pierwszym krokiem jest kliknięcie profilu zawodnika na ekranie głównym
  • w aplikacji mobilnej wejść w profil konia, którego chce się udostępnić
  • przewinąć na dół do sekcji „Ustawienia udostępniania”
  •  po kliknięciu „+” można dodać nowe udostępnienie. Można przy tym określić role użytkowników (np. trener / jeździec / weterynarz itd.) oraz zakres uprawnień – czy dana osoba może trenować konia, edytować jego profil czy tylko przeglądać dane.

Zalety monitora pracy serca EQUIMO

Monitorowanie wydolności: Equimo precyzyjnie śledzi tętno i pozwala ocenić poziom   zmęczenia konia. Podawane jest średnie tętno dla poszczególnych chodów jak i wartości minimalne i maksymalne

Analiza ruchu: Aplikacja dostarcza szczegółowych danych o chodach i skokach, pomagając w optymalizacji treningu. Analizowany jest procent czasu jazdy na prawą i lewą rękę

Indywidualne programy: Umożliwia zindywidualizowanie treningu do potrzeb każdego konia.

Zarządzanie obciążeniem: Pomaga w kontrolowaniu intensywności treningu, zmniejszając ryzyko kontuzji.

Equimo – monitor pracy serca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę